बौधीमाई नगरपालिकामा दाइजो प्रथा हटाउने अभियानमा छौः नगर प्रमुख यादव

बौधीमाई नगरपालिकामा दाइजो प्रथा हटाउने अभियानमा छौः नगर प्रमुख यादव

रौतहट जिल्ला स्थित बौधीमाई नगरपालिकाका प्रमुख राजिव रंजन यादवले तराईमा अझै पनि पूर्ण रुपमा दाइजो प्रथा बन्द नभएको बताएका छन् । नगरभित्र कानुन बनाएको भएपनि दाइजो प्रथा पूर्ण रुपमा रोक्न नसकिएको तर बालविवाहा भने रोकिएको नगर प्रमुख यादवले जनाए । बौधीमाई नगरपालिकामा दाइजो प्रथालाई जरैदेखी हटाउने अभियान आफुहरु रहेका उनले बताए ।

आफ्नो नगरभित्र जेष्ठ नागरिकको लागि उपचारमा निशुल्क गराएको र नगर भन्दा बाहिर लानुपर्ने अवस्था भएमा यातायात खर्च दिने गरेको पनि उनले बताए । आफ्नो नगरभित्र सेवा सुविधा अनुसार कर लगाएको बताउने यादवले सामाजिक विकास अन्तर्गत महिला विकास कार्यक्रमको निम्ति ३३ प्रतिशत रकम छुट्टाएको पनि बताए ।

स्थानीय सेवा सुविधा स्थानिय रुपमै नजिक पार्ने योजना अनुसार अगाडी बढिरहेका प्रमुख यादवले द्रन्दकालामा कर्मचारीतन्त्र र दलिय भागबण्डाको कारण विकास नभएको र अहिले जननिर्वाचितहरु आएपछि विकास निर्माणले फड्को मार्न थालेको पनि बताए । एक वर्षमा एउटा वडामा आधारभूत स्कुल थप्ने योजना अनुरुप अगाडी बढेका उनले शिक्षा र कृषिमा विशेष निगरानी राख्ने गरेका छन् ।

५ वर्ष पुगेका बालबालिकाहरुलाई बिद्यालय नपठाउने अभिभावकलाई सेवा सुविधाबाट बन्चित गराउनेसम्मको निर्णय गरेका उनले आफ्नो बालबालिका पढाउन सक्षम नभएका परिवारहरुको हकमा भने नगरले सहयोग गर्ने पनि जनाए ।

युवाहरुको निम्ति युवा स्वारोजगार कार्यक्रम चलाइसकेको र अब उधोग संचालन गराएर युवाहरुलाई विदेश पलायन हुनबाट रोक्ने योजना बनाएको बताए । आफ्नो नगरमा स्वास्थ्यको कुनै पूर्वाधार नभएको हुँदा सर्प, स्याल र कुकुर जस्ता प्राणीहरुले टोक्दा उपचार गर्ने समस्या भएको जनाए ।

विश्वभर फैलिएको कोरोना महामारीको असर बौधीमाई नगरपालिकामा पनि देखियो तर जनप्रतिनिधि, कर्मचारी र स्थानीयवासीहरुको साथ सहयोगले यहाँ नागरिकलाई सुरक्षित राख्न नगरपालिका सफल भएको छ । कोरोना माहामारीमा गाउँपालिकाले पिडितहरुलाई राहत वितरण, मास्क , सेनिटाइजरको बितरण, आरडिटि र पिसिआर परिक्षण गर्दै यसको नियन्त्रण गर्ने प्रयासहरु गरेको थियो । यसले पनि बौधीमाई नगरपालिकाको प्रभावकारी योजना र चुस्तदुरुस्त व्यवस्थापनलाई झल्काउदछ । आगामी दिनमा नगरवासीहरुको हित र अपेक्षालाई मध्यनजर गर्दै नगरको सम्पुर्ण विकास निर्माणका कामहरु अगाडि बढाउने गाउँपालिका अध्यक्ष थापको योजना छ । गाउँपालिकाको सम्पुर्ण जनतामा सकरात्मक सोचको विकास गरि रोजगार मुलक कार्यक्रम ल्याउने नगर प्रमुख यादवको योजना छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्