जेष्ठ नागरिकलाई घरघरमा पुगेर सामाजिक सुरक्षा भत्ता वितरण गर्दै साँफेबगर नगरपालिका

जेष्ठ नागरिकलाई घरघरमा पुगेर सामाजिक सुरक्षा भत्ता वितरण गर्दै साँफेबगर नगरपालिका

‘समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली’को अवधारणा बोकेको स्थानिय सरकार गठन भएको साढे तीन वर्ष बित्न लागेको छ । जनताको विश्वास अनि भरोसा जितेका जनप्रतिनिधिहरुले आ–आफ्नो क्षेत्रबाट कार्य गर्दै आएका छन् । नवलपरासीको सुनवल नगरपालिकामा स्थानीय तहबाट निर्वाचित जन प्रतिनिधिहरु आएसँगै नगरमा विकासको लहर नै छाएको स्थानीयहरुको भनाई छ ।

नगरपालिकाले जेष्ठ नागरिकहरुलाई टोलटोलमा पुगेर सामाजिक सुरक्षा भत्ता वितरण गर्ने गरेको छ । नगरपालिकाको केन्द्र सम्म सबै वडालाई जोड्न १४ वठा सडकको ट्रयाक खोल्ने काम भएको नगरपालिकाका उपमेयर बिर्मला देवि बुड्थापाले बताउनुभयो । आफुहरुले सकेसम्म राम्रो काम गर्ने प्रयास गरेको र जस्को मुल्यांकन गर्ने जिम्मा जनतामा नै छोडेको उपप्रमुख बुड्थापा बताउनुहुन्छ । नगरपालिकाले ३६ लाखको लागतमा बृहत खानेपानि आयोजनाको निर्माण कार्य अघि बढाएको छ । नगरका सम्पुर्ण नागरिकलाई खानेपानिको सहज पहँच पुर्याउन १ घर १ घाराको योजना अघि सारिएको छ । सम्पुर्ण वडाहरुमा बिद्युतिकरण गरि उज्योलो साँफेबगर नगर बनाउने योजना रहेको उपमेयर बुड्थापाले बताउनुभयो ।

उहाँका अनुसार नगरभित्र बिकृतिजन्य रुपमा रहेको पाटिपौवा, बालबिवाहm छाउपडि प्रथा निर्मुल पारिएको छ । नगरपालिकाका युवाहरुलाई कृषिमा स्वरोजगार बनाउन कृषि तथा पशुस्वास्थ्य तालिम संचालन गरिएको छ । युवाहरुलाई सैद्धान्तिक तथा प्रयोगत्मक रुपमा तालिम प्रदान गरि कृषिमै आयआर्जन गर्न प्रोत्साहन गरिने तालिम संचालन गरिएको हो । नगर उपप्रमुख बुड्थापाले तालिममले नगरभित्र हुने कृषि उपजको बजार व्यवस्थापन गर्न, विउबिजन, मलखादमा अनुदान र प्राविधिक सहयोग गर्ने विश्वास व्यक्त गर्नु भयो । नगरपालिकाले कृषिमा आत्मनिर्भर हुन किसानलाई धान, गहँु लगायतको बिउ बितरण गर्दै आएको छ । महिला तथा युवाहरुलाई नगरस्तामै स्वरोजगार बनाउन कम्युटर तालिम, सिलाई कटाई, ईलेक्ट्रोनिक तालिम लगायतको कार्यक्रमहरु पनि नगरपालिकाले संचालन गरिरहेको छ । गुणस्तरिय र प्राविधिक शिक्षामा जोड दिएको नगरपालिकाले आफ्नै पहलमा बिद्यालय मवनहरुको निर्माण कार्य पनि अघि बढाएको छ । स्वास्थ्य क्षेत्रमा बिभिन्न वडाका स्वास्थ्यचौकीलाई स्तरोन्नति गर्ने काम पनि भइरहेको छ ।

विश्वभर फैलिएको कोरोना महामारीको असर साँफेबगर नगरपालिकामा पनि पर्यो । तर कोरोना भाईरसबाट याहाँका नागरिकलाई सुरक्षित राख्न नगरपालिका लागि परिहेको छ । कोरोना माहामारिमा नगरपालिकाले पिडितहरुलाई राहत वितरण मास्क सेनिटाइजरको बितरण, आर डि टि र पिसिआर परिक्षण लगायतको कार्य गरेको थियो । आगामी दिनमा कोरोना माहामारीको असरलाई कम गर्दै समग्र बिकासको काममा केन्द्रित हुने नगरपालिकाको योजना छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्