स्मार्ट सिटीको लक्ष्यतर्फ अग्रसर छ, नवलपरासीको सुनवल नगरपालिका

स्मार्ट सिटीको लक्ष्यतर्फ अग्रसर छ, नवलपरासीको सुनवल नगरपालिका

स्थानीय सरकार गठन भएको छोटो समयमा मुलुकका केहि स्थानीय तहहरु विकासको मार्गतर्फ तिब्रगतिमा अगाडि बढिरहेका छन् । यिनै मध्येको एउटा उदाहरण, नवलपरासी जिल्लाको सुनवल नगरपालिका पनि हो । स्मार्ट सिटी बनाउने लक्ष्यसहित अगाडि बढिरहनु भएका सुनवल नगरका, नगर प्रमुख भीम बहादुर थापाको योजना र त्यसको कार्यान्वयको रणनिति पनि त्यतिकै अनुकरणिय नै छ ।

आफुहरुले सकेसम्म राम्रो काम गर्ने प्रयास गरेको र जस्को मुल्यांकन गर्ने जिम्मा जनताहरुकै भएको नगर प्रमुख थापा बताउनु हुन्छ । नगरपालिकाले विद्युतीय सुशासन प्रणाली सहितको स्मार्टपालिका सिस्टम सुरु गरिसकेको छ । नगर प्रमुख थापाले विद्युतीय सुशासनको सुरुवातसँगै नगरपालिकामा गरिने सबै कामकाजहरु अब मोबाइल एपको माध्यमबाट उपलब्ध हुने बताउनुभयो । देशका कतिपय स्थानीय तहमा विद्युत नपुगेको अवस्थामा सुनवलमा मोबाइल एप जस्ता डिजिटल प्रविधिको माध्यमबाट सेवा प्रवाह भईरहेको दृष्यले, यहाँका जनप्रतिनिधिको स्पष्ट भिजन र उत्कृष्ट कार्य शैलिलाई पनि झल्काउदछ ।

नगरपालिकाका यूवाहरुलाई स्वरोजगार बनाउन कृषि तथा पशु स्वास्थ्य तालिम प्रदान गरिरहेको छ । नगरपालिकाका ६० जना बेरोजगार यूवाहरुलाई स्वरोजगार बनाउन कृषिसम्वद्ध विभिन्न तहको तालिम संचालन गरिएको हो । यूवाहरुलाई सैद्धान्तिक तथा प्रयोगात्मक रुपमा तालिम प्रदान गरि कृषिमै आय आर्जन गर्न प्रोत्साहन गरिने तालिम संचालन पनि गरिएको हो ।

नगर प्रमुख थापाले तालिमले नगरभित्र हुने कृषि उपजको बजार व्यवस्थापन गर्न, विउविजन, मलखादमा अनुदान र प्राविधिक सहयोग गरिरहेको धारणा व्यक्त गर्नु भयो । नगरपालिकाले कृषिमा आत्मनिर्भर हुन किसानलाई धान, गहँु लगायतका उन्नत जातका बिउ बितरण गर्दै आएको छ । महिला तथा युवाहरुलाई नगरस्तरमै स्वरोजगार बनाउन कम्युटर तालिम, सिलाई कटाई, ईलेक्ट्रोनिक तालिम लगायतको कार्यक्रमहरु पनि नगरपालिकाले संचालन गरिरहेको छ ।
सुशासनमा जोड दिएको सुनवल नगरपालिकाले ३५ दिन भित्र जन्म दर्ता गर्र्दा २ हजार र मृत्यु गर्दा ५ हजार रुपैया प्रदान गर्ने ब्यवस्था गरेको छ ।

गुणस्तरिय र प्राविधिक शिक्षामा जोड दिएको नगरपालिकाले १ बिद्यालय १ उद्यानको रणनिति समेत बनाएको छ । यस कार्यक्रमबाट विद्यालयमा हरियाली प्रवद्र्धन हुने नगरपालिको अपेक्षा छ । २०७५ सालको भदौ ३ गते सुनवल नगरपालिकालाई देशकै पहिलो बालमैत्री नगरपालिका घोषण गरिएको थियो । नगरले आगामी दिनमा गुणस्तरिय र शर्वसुलभ शिक्षाको लक्ष्य अनुसार थप कार्यक्रमहरु ल्याउने योजना बनाएको नगर प्रमुख भिम बहादुर थापा बताउनु हुन्छ ।
स्वास्थ्य क्षेत्रमा सुनवल स्वास्थ्य चौकीलाई स्तरोन्नति गरी १५ शैयाको अस्पताल बनाउने प्रक्रिया शुरु भएको छ । नगर भित्र सुविधा सम्पन्न अस्पताल बनेपछि स्थानीयवासीमा खुशीयाली छाएको छ । विगतमा यहाँका स्थानीयवासीहरु सानोतिनो उपचारको लागि वुटवल र भैरहवा धाउन बाध्य थिए तर स्थानीय सरकारको स्वास्थ्यमा प्रथामिकता पछि त्यस्तो बाध्यता विस्तारै हटेको छ ।

कृषि, पर्यटन, उद्योग, ब्यापार धार्मिक क्षेत्रलाई समेटेर नगरपालिकाले बिकासका कामहरुलाई अघि बढाएको छ । यस्तै, २५ करोड लागतमा सुनवल हिलपार्क निर्माण भइरहेको नगरप्रमुख थापाले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार स्थानीय सरकारप्रति स्थानीय जनताको अपेक्षाहरू धेरै छन् ती अपेक्षाहरु नगरपालिकाले पूरा गर्दै पनि आईरहेको छ ।

विश्वभर फैलिएको कोरोना महामारीको असर सुनवल नगरपालिकालाई पनि देखियो तर जनप्रतिनिधि, कर्मचारी र स्थानीयवासीहरुको साथ सहयोगले यहाँ नागरिकलाई सुरक्षित राख्न नगरपालिका सफल भएको छ ।

कोरोना माहामारीमा नगरपालिकाले पिडितहरुलाई राहत वितरण, मास्क , सेनिटाइजरको बितरण, आरडिटि र पिसिआर परिक्षण गर्दै यसको नियन्त्रण गर्ने प्रयासहरु गरेको थियो । यसले पनि सुनवल नगरपालिकाको प्रभावकारी योजना र चुस्तदुरुस्त व्यवस्थापनलाई झल्काउदछ ।

आगामी दिनमा नगरवासीहरुको हित र अपेक्षालाई मध्यनजर गर्दै स्मार्ट सिटीको रुपमा सुनवल नगरपालिकालाई अगाडि बढाउने योजना, नगर प्रमुख थापाको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्