गायनमा फरक परिचय बनाउँदै गायिका शर्मिला बिसी

गायनमा फरक परिचय बनाउँदै गायिका शर्मिला बिसी

बाग्लुङ जिल्लाको एउटा बिकट क्षेत्र मानिने बरेङ गाँउपालिकामा जन्मिएकी गायिका शर्मिला बिसीले अहिले उदयीमान गायिकाको रुपमा परिचय बनाएकी छिन । बि.स. २०७१ सालमा जे गरेनी फिरी…. बोलको गित लिएर दर्शकमाझ आएकी शर्मिलाले हाल सम्म ३० वटा गित रेकड गराई सकेकी छन । रेकर्ड भएका मध्ये अहिले सम्म २ दर्जन गितहरु बजारमा आई सकेको छन । भाग्यमानी तिमी हौ सानु…, फेशबुकको माया… लगायतका गितहरु अहिले युटुवमा हेर्न सकिन्छ ।
शर्मीलाले तिजका २ बटा गित पनि बजारमा ल्याइसकेकी छिन । यसका साथै उनि बिशेष गरी दोहोरीमा पनि सक्रिय छिन । उनले चर्चित लोकदोहोरी गायक राजु परियार सँग पनि दोहोरी गाएकी छिन । युटुवमा उनका दोहारी गितहरुलाई खोज्नेहरुको संख्या दिनानु दिन बढिरहेको पाईन्छ ।

सानै देखि गित गाउने तिब्र रुचि, तर खुलेर गाउन नपाउने त्यो परिस्थिती, २६ औ बसन्त पार गर्दै गर्दा पनि उनका आखामा ताजै छन । स्थानीय भाकामा टुक्का मिलाइ मिलाई दोहोरी गाउन खप्पिस शर्मिला संगित क्षेत्रमा सानै देखि मेहनती थिईन । उनको साँगितिक बाल्यकाल त्यति सुखद रहेन । गाउँमा हुने गाउँमा हुने मेलापर्व, पुजाआजा तथा रमाइला कार्यक्रममा उनी लुकिलुकि गित गाउने गर्थिन । कारण थियो पढाइ बिग्रन्छ, भविष्य बिग्रन्छ भन्ने चिन्ता ।
यिनै चुनौतिहरुको बाबजुत पनि उनको जिवन सांगितिक क्षेत्र तर्फ आकर्षित भईरह्यो । उनलाई पनि सायदै लागेको थियो होला कुनै दिन उनि दोहोरी गितको क्षेत्रमा चर्चित कलाकार बनेर उदाउनेछु भनेर । बाग्लुङको बिकट ठाउँमा जन्मेर पनि अहिले स्टेज कार्यक्रममा ओझपुर्ण प्रस्तुति दिन सफल भएकी छिन उनै शर्मिला ।

सुरुमा रहरै रहरको उनको गायन कला विस्तारै ब्यवसाय नै बन्न पुगेको छ । उनी अहिले काठमाडौलाई कर्मथलो बनाएर देश विदेशमा गित गाउन हिड्छिन । विशेष गरि दोहोरी गितमा अत्यन्तै मार्मिक शब्दमा दाहोरी प्रहार गर्ने उनको कलालाई दर्शकहरु औधि मन रुचाउछन ।
गित संगितमा लागेकाहरुलाई सामाजमा हेर्ने दृष्टिकोण सबै सकरात्मक नहुने भएकाले उनी आवश्यकताका आधारमा मात्रै आफ्नो पेशाको परिचय दिने गर्दछिन ।

आफु कलाकार भएको भनिरहदा दोहोरीमा गएर गित गाउँछु भन्ने बिषयचाहि उनी जो पायो त्यहि सँग खुलाउदिनन् । यसको एउटै कारण हो हाम्रो समाजले अहिले पनि दोहोरीमा काम गर्नेहरुलाई सकरात्मक दृष्टिकोणबाट हेर्ने हिम्मत गरिसकेको छैन । दोहोरीमा गाउने परिचय दिए पनि नदिए पनि शर्मीलाको सुमधुर स्वर र स्टेजहरुमा उनको दमदार प्रस्तुतीलाई नियाल्दा राष्टिय कलाकार भन्दा उनको क्षमता कुनै अर्थमा पनि कम छैन ।

उनको सुमधुर स्वर र मनुछुने गितहरुले गर्दा नै उनलाई दर्शकहरुले मन पराउन थालेका छन । गायन क्षेत्रमा रहेको अवसर र चुनौतीकाबीच शर्मिलाले आफूलाई एक राम्रो गायीकाको रूपमा दर्शकमाझ उभ्याउन सफल भएकी छन् । पछिल्लो समय विभिन्न जिल्लामा आयोजना हुने महोत्सव र सार्वजनिक कार्यक्रममा समेत दर्शकको रोजाईमा पर्न थालेकी छिन शर्मिला । केहि महिनादेखी शर्मिलालाई स्टेज कार्यक्रममा जानका लागि निकै प्रस्ताव आउने गरेको छ भने सबै ठाऊँमा जान समेत नपाउने अवस्थामा उनी पुगिसकेकी छन् ।


उनी केही महिना अगाडि चाइनामा सम्पन्न फलावर महोत्सवमा नेपालको तर्फबाट सहभागी भएर फर्किइन । नेपालको तर्फबाट आफ्नो कला प्रस्तुत गर्दै उनले करिव एक महिना चाइना विताइन । राष्ट्रिय लोकदाहोरी प्रतिष्ठान सग पनि आबद्ध रहेकि शर्मिला सामाजिक सेवाका कार्यमा पनि उत्तिकै क्रियाशिल छिन । गायन क्षेत्रमा रहेको अवसर र चुनौतीकाबीच शर्मिलाले आफूलाई एक राम्रो गायिकाको रूपमा दर्शकमाझ उभ्याउन सफल भएकी छन् ।
बहुमुखी प्रतिभाको धनि गायिका शर्मिला अभिनयको क्षेत्रमा पनी सक्रिय छिन । उनले अभिनय गरेकी डुकुमेन्टी चलचित्रहरु सप्तरंगी संसारको युटुयुब च्यानल मार्फत हेर्न सकिन्छ ।

443 total views, 1 views today

प्रतिक्रिया दिनुहोस्